Idea projektu
Ogrodniczo-przyrodniczy projekt dla seniorów

Projekt „Hortiterapia – to naprawdę działa!” skierowany jest do warszawskich seniorów i polega na przeprowadzeniu cyklu zajęć z dziedziny ogrodnictwa o charakterze edukacyjno-artystycznym (wykłady, pokazy, warsztaty, spacery).

Pomimo coraz bogatszej oferty zajęć dla seniorów proponowanych zwłaszcza przez Uniwersytety Trzeciego Wieku, tematy związane z ogrodnictwem pojawiaką się rzadko. To dziwi, bo większość seniorów szuka kontaktu z przyrodą – chodzą do parku, korzystają z ogródków działkowych, hodują kwiaty w mieszkaniu, na balkonie, czy na skrawku ziemi na podwórku. Podświadomie czują, że kontakt z przyrodą im pomaga. I rzeczywiście tak się dzieje. Dobroczynny wpływ ogrodu i roślin na poprawę™ zdrowia psychicznego, fizycznego oraz relacje międzyludzkie wykorzystuje hortiterapia. W formie zorganizowanej metoda ta jest stosowana w USA i Europie Zachodniej od lat 70.XX wieku, ale już w starożytności dostrzeżono korzyści jakie wynikają z przebywania w otoczeniu roślin i pracy w ogrodzie. Łacińska sentencja „medicus curat, natura sanat” czyli „lekarz leczy, natura uzdrawia” jest tego potwierdzeniem.

Zajęcia z hortiterapii mogą mieć różne formy. Oprócz typowych prac ogrodniczych polegających na pielęgnacji roślin w domu lub w ogrodzie, mogą to być również spacery po parku, zdobywanie wiedzy na temat roślin, zajęcia florystyczne polegające na tworzeniu dekoracji z naturalnych materiałów: kwiatów, pędów, liści, a także każde zajęcia artystyczne, w których inspiracją jest przyroda, na przykład malowanie motywów roślinnych. Wszystkie te metody znajdują zastosowanie w niniejszym projekcie.