Święto Wisły

Święto Wisły”

Data; godzina: 9 września 2017; 14.30

Miejsce spotkania: Lewy brzeg Wisły; ul. Wybrzeże

Gdańskie (przystanek autobusowy  „Most Gdański 02"

w kierunku północnym)

„Co widać z prskiego brzegu Wisły –

Święto Wisły”

Data; godzina: 9 września 2017; 16.45

Miejsce spotkania: Prawy brzeg Wisły; al. Solidarności - Park Praski (przed wybiegiem niedźwiedzi brunatnych)

Prawy i lewy  – dwa Wisły brzegi
i choć to bracia, jakże odmienni.
Lewy wyniosły, pełen kultury,
prawy od zawsze gnał do natury.

Jakże różnorodne oblicza Warszawy widzimy na dwóch, przeciwległych brzegach Wisły. Zachodni, bogaty w zabytki kultury materialnej pamiętające jeszcze czasy średniowiecza; wysoko zurbanizowany a tym samym mocno przekształcony przez człowieka, kontrastuje ze wschodnim obrazem naturalnego, nierzadko „dzikiego” nabrzeża warszawskiej Wisły.

Włączając się w jubileuszowe, 10 już obchody Święta Wisły, zapraszamy Państwa na dwa niezwykłe spacery brzegami rzeki. Wędrując jej lewą stroną, posłuchamy o złotym okresie wiślanej żeglugi, w tym jednej z największych rzecznych flot w Europie. Dowiemy się, kiedy najlepiej było spławiać drewno, ile klubów wioślarskich działało nad Wisłą; zastanowimy się, jak niegdyś spędzali tu czas mieszkańcy stolicy oraz kto wcisnął Wisłę w gorset. Zobaczymy gdzie stały dawne mosty oraz poszukamy ich śladów na mapie współczesnego miasta. Znajdziemy też odpowiedź na pytanie, co przesądziło o lokalizacji pierwszego żelaznego mostu w stolicy; sprawdzimy ponadto, co z niego pozostało po dziś dzień.

Na prawy brzegu będziemy podziwiać panoramę Starego Miasta i porównamy ją z przedstawieniami stolicy pędzla malarzy z dawnych epok. Odkryjemy tajemnicę, kto tak naprawdę kieruje rzeką oraz przeprowadzimy dochodzenie, ile lat mają tutejsze łęgi. Będziemy uczyć się rozpoznawać gatunki nadwiślańskich drzew, zobaczymy jakie rośliny rosną tu od zawsze, a kto jest nieproszonym gościem. Poszukamy też śladów mieszkających tu zwierząt oraz sprawdzimy, czemu spacerowicze mogą się tu poczuć jak… w dżungli.

Udział w spacerach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Odkrywcy wiślanych sekretów” jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.