Nadwiślańskie łęgi - unikat w międzywalu Wisły

„Nadwiślańskie łęgi - unikat w międzywalu Wisły - poznawanie rodzimych

i obcych gatunków roślin”

Data; godzina: 07 października 2017; 14.00

Miejsce spotkania: Prawy brzeg Wisły ul. Wał Miedzeszyński,

skrzyżowanie  z ul. Jakubowską

(przy wejściu na Most Poniatowskiego)

Jest takie miejsce w Warszawie, w którym możemy zapomnieć, że przebywamy w centrum największego polskiego miasta. W gąszczu drzew i krzewów, pośród przerośniętych bujną roślinnością powalonych pni i konarów, nieopodal przepływającej, malowniczej rzeki znajduje się unikat – las łęgowy. Nieprzebyte tereny łęgu wiślanego, ciągnącego się niemal przez całą aglomerację miejską sprawiają, że możemy się tu poczuć jak w  Amazońskiej Puszczy…

Na kolejny wiślany spacer z przewodnikiem zapraszamy już w sobotę, 7 października. Wędrując praskim brzegiem Wisły wzdłuż jej biegu, porozmawiamy o pozostałościach dawnych naturalnych lasów nadrzecznych. Zastanowimy się, co sprawia, że ten „warszawski”, jest ewenementem na skalę światową. Powiemy na jakich obszarach i w jakich warunkach występują łęgi, jakie rodzime gatunki drzew w nich rosną i dlaczego właśnie te. Poznamy gatunki obce, które zadomowiły się nad Wisłą w wyniku introdukcji. Podczas spaceru zwrócimy także uwagę na wysoką różnorodność biologiczną wiślanego łęgu oraz korytarz ekologiczny dla zwierząt, który tworzy las  i rzeka. Dowiemy się ponadto,  dlaczego rozwój łęgu jest ściśle związany z obecnością rzeki.

Zapraszamy – sobota, 7 października br. godz. 14.00. Spotkanie: Prawy brzeg Wisły ul. Wał Miedzeszyński, skrzyżowanie  z ul. Jakubowską  (przy wejściu na Most Poniatowskiego). Wstęp wolny.

Udział w spacerach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Odkrywcy wiślanych sekretów” jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.