Skarpa Warszawska

„Skarpa Warszawska - spacer wzdłuż krawędzi doliny Wisły”

Data; godzina: 14 października 2017; 14.00

Miejsce spotkania: Przy Dworcu PKP Warszawa Powiśle, przy górnym budynku, Al. Jerozolimskie

Skarpa Doliny Wisły, zwana powszechnie Skarpą Warszawską lub Wiślaną stanowi dominantę w krajobrazie Warszawy. Ciągnąca się przez całe miasto od Burakowa na północy po Konstancin od strony południowej, mierzy przeszło 30 km i jest jednym z najważniejszych elementów środowiska przyrodniczego miasta. Inicjuje system nawietrzania, sterując kierunkiem wiatrów odprowadzających zanieczyszczone i doprowadzających czyste powietrze nad Warszawę,; w aspekcie ekologicznym stanowi łącznik północnych obszarów leśnych (rejon Puszczy Kampinoskiej) z południowymi (Las Kabacki, Lasy Chojnowskie, dolina Jeziorki).

Spacerując wzdłuż zachodniej granicy Doliny Środkowej Wisły, będziemy podziwiać bogactwo urzeźbienia tego terenu – liczne wąwozy, wzniesienia (sięgające nawet do 25 m wysokości) czy jary. Docierając na najwyższy szczyt, spojrzymy na położone w dolinie, tętniące życiem miasto. Zastanowimy się także, jakie znaczenie dla Skarpy odgrywa przepływająca nieopodal rzeka.

Na spacer zapraszamy w sobotę, 14 października. Startujemy sprzed dworca PKP Warszawa -  Powiśle (górny budynek dworca);  Al. Jerozolimskie o godz. 14.00.

Udział w spacerach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Odkrywcy wiślanych sekretów” jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.