Wisła dla Warszawy

„Wisła dla Warszawy" - wczoraj i dziś

Data; godzina: 4 listopada 2017; 11.00

Miejsce spotkania: ul. Celna; róg ul. Brzozowej

Poczynając od epoki kamienia, poprzez epokę brązu, a następnie epokę żelaza – Wisła stanowiła ważny czynnik kulturotwórczy na ziemiach polskich. Pełniła funkcję wału obronnego przed licznymi najazdami nieprzyjaciół, stanowiła główny szlak komunikacyjny, wpływała na kształt osadnictwa, sprzyjała rozwojowi gospodarki i handlu. Od zarania dziejów rzeka wzbudzała zainteresowanie ludzi sztuki i nauki, pobudzając ich wyobraźnię. Na trwałe splotła się z dziejami Polski, pełniąc rozliczne funkcje gospodarcze, stając się symbolem polskości, łącząc nasze ziemie - równie silnie tak w latach rozkwitu, jak i niepowodzeń.

W trakcie kolejnego „wiślanego” spaceru porozmawiamy o znaczeniu najdłuższej polskiej  rzeki nie tylko dla naszego kraju, ale przede wszystkim dla Warszawy. Opowiemy m.in. o gospodarczych aspektach rzeki – Wisła jako szlak komunikacyjny i handlowy, żegluga wiślana. Przybliżymy historię Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego czy pierwszego mostu na rzece, o którym pisał jeszcze Jan Kochanowski…

Spotykamy się w sobotę 4 listopada o godz. 11.00 na rogu ulic Celnej i Brzozowej. Zapraszamy!

Udział w spacerach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Odkrywcy wiślanych sekretów” jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.